OUTFIT Z ODPADU? ALE KLIDNĚ! A AŤ JE SAMÁ BUBLINA…


Rekošaty na černé skládce. Foto: Radmil Schneider


Výrobky z dílny brněnského projektu REDEKORACE (https://eventacka.cz/redekorace/) jsou naprosto neotřelé! Kromě jiného umí zpracovat a přetvořit odpad do úplně nevěřitelné podoby. A to dokonce i módní! Tak třeba z reklamního banneru a bublinkové fólie vykouzlí jedinečný model! Zakladatelkou a duší projektu Redekorace je Věra Hošková. A proč to vlastně dělá?

„Celý projekt je mnohem komplexnější než třeba jen výroba outfitů z odpadu. Snažíme se totiž celkově inspirovat veřejnost k šetrnému hospodaření se zdroji a využívání odpadu jako sekundární suroviny. Pořádáme workshopy upcyklace, vyrábíme dekorace na eventy, šaty z odpadu či reklamní předměty. Já sama se od studií věnuji prakticky jen event managementu. Po mnoha letech v praxi mi začalo opravdu vadit plýtvání a odpadovost velkých akcí a fesťáků. Nejde jen o food, obalový materiál, dopravu a podobně, ale i o jednorázově ušité outfity, tiskoviny, na míru vyrobené reklamní předměty, rekvizity atd. To vše, pokud nese branding jedné značky, nemůžete použít pro značku jinou. A pokud klient neumí s nevyužitými věcmi naložit vlastními silami, bobtná vám ve skladech odpad a nepoužitelný materiál. Je to obrovská zátěž jednak z hlediska odpadu, ale také z hlediska plýtvání se zdroji, které opravdu nejsou nekonečné. Snažila jsem se svému okolí ukázat, že šetrnější přístup k přírodě není luxus bohatých nebo naopak undreground téma pár ´batikářů´. Ale že jde o odpovědnost každého z nás, protože změna klimatu neznamená hoax na Wikipedii, ale neoddiskutovatelný fakt. Takže jsem se s tím rozhodla něco udělat a začala jsem budovat první krůčky projektu Redekorace.“


Věra Hošková. Foto: Tomáš Veselý


Takže, jak to všechno vlastně začalo?

„Nejdřív šlo o drobný upcycling: použité materiály a rekvizity z jedné akce jsem předělávala pro účely akce jiné. Pak jsem dostala první poptávku vyrobit dekorace na event přímo z odpadu klienta. Stálo mě dost úsilí vymyslet, co jak bude fungovat a vypadat. Výsledek ale byla naprostá pecka! Publikum chodilo kolem výtvorů se spadlou bradou. Nikdy nic takového neviděli. Mělo to fakt úspěch! A pak už to jelo. Brzy jsme dostali poptávku na workshopy, šaty či konzultace environmetálního event managementu. Aktuální snahou projektu Redekorace je větší propojení s eventy. Pracujeme na službě ´Cirkulární event´, která bude pomocnou rukou organizátorům. Bude řešit problém odpadů a uhlíkové stopy již ve fázi vytváření event designu, až po výstupy z akce. Ze vzniklého odpadu a CO2 z eventů pomůžeme navracet hodnotu zpět do společnosti… Více zatím prozrazovat nebudu. A naším mottem je nevyrábět odpad z odpadu. Soustředíme se jen na zakázkovou výrobu. Netvoříme věci do zásoby či na eshop, které čekají na svého majitele. Nadprodukce a nespotřebované zboží je totiž také určitý druh odpadu. A to podporovat nechceme.“


Jak se vlastně tvoří takové šaty z odpadu? Konkrétně: jaká jsou úskalí jednotlivých materiálů a co je nejtěžší?

„Tady bych chtěla vyzvednout práci naší krejčové a oděvní konstruktérky, která je s dalšími členy týmu neoddělitelnou součástí projektu. Je to moje máma, která celý život měla své krejčovství. Obdivuhodná a zkušená ženská, které prošly rukama tisíce výrobků, materiálů, konstrukčních řešení. Takže si umí poradit prakticky se vším. Dnes už je v důchodu a já mám obrovskou radost, že jí naše společné realizace dávají opět chuť tvořit, zdolávat nové výzvy a také trochu zlepšit finanční úroveň.

Každý outfit z odpadu má svůj proces, který je do určité míry podobný, jako když si necháte v zakázkovém krejčovství ušít nový oblek nebo šaty. Zásadní rozdíl je v tom, že nešijete z nových materiálů. Nezajdete si do butiku s metráží a nekoupíte návin krásné látky. Je to opravdu práce s odpadem či kazovými materiály, které musíte důkladně očistit, opracovat a teprve pak navrhujete střih. Navíc tyhle materiály mají jiné vlastnosti než textil: jsou pevnější, méně poddajné a nebývají moc pružné. Potřebujete prosto speciální průmyslový stroj, dobré jehly a spoustu trpělivosti při vymýšlení funkčních postupů. Jsou to hodiny a hodiny práce. Hlavní devizou našich Rekošatů (tak modelům říkáme), i přesto, že jsou z odpadu, je jejich trvanlivost a nositelnost. Dokonce jsou i pohodlné. Mají poctivě udělané a zapravené švy, podšívky, variabilní šněrování či ramínka a zapínaní. To dělá naše modely jedinečné. Nejsou to šaty jen pro účely focení, ale nositelky v nich vypadají úchvatně celý den, mohou si dokonce sednout, dřepnout…“


Náušnice trikolora z PET lahví. Foto: archiv Redekorace


Bublinková fólie je dost specifický materiál, který má dokonce svůj svátek: 27. leden je (z nějakého důvodu, ať už je to cokoli) Dnem bublinkové fólie. Spousta lidí má navíc drobnou úchylku – praská pro uklidnění jednotlivé bublinky. Vy toto nutkání při tvorbě nemáte?

„Já osobně stojím u zrodu modelů, u návrhů, zkoušek a předávání. Sama modely nešiji, ale dohlížím na jejich výrobu, aby odpovídaly potřebám klienta. Úchylce jsem zatím nepropadla, ale vím, že se nositelky Rekošatů jen stěží praskání bublinek brání. Navíc, když se v nich objevíte ve společnosti, stanete se středem pozornosti. Lidé si vás prohlížejí, dají se s vámi do řeči a začnou propadat touze dotknout se šatů a prasknout si alespoň pár bublinek. Je opravdu legrační pozorovat, když se stane dívka objektem touhy i z jiných důvodů, než je její krása. A hlavně: je to úžasný ice breaker, kterým dáváte ´nahlas´ najevo, že zaujímáte osobní postoj k ekologické udržitelnosti.


Právě vytváříte galaróbu a šperky z odpadu pro Amálii Foltýnovou, která nás bude poprvé v historii reprezentovat na prestižní soutěži Miss Eco International od 23. března do 11. dubna v Egyptě. Můžete o modelu něco prozradit?

„Máme za sebou první zkoušku, takže jsem plná dojmů a nadšení, jak na Amálii róba vypadá úchvatně. Ekologické šaty jsou totiž jednou z podmínek k účasti v soutěži.

Na začátku jsme hodně zvažovali materiál a střih. Vzhledem k tomu, že transport róby do Egypta není úplně snadný, rozhodli jsme se jít cestou nejmenšího odporu. Navrhly jsme s mámou šaty za čtyř dílů, které budou co nejvíce skladné a zároveň bohaté. Jednoduše se pak spojí přímo na nositelce. Zvolili jsme osvědčený reklamní banner a bublinkovou folii, šperky z PET lahví a kelímků od jogurtu. Róba má korzetový střih se šněrováním, široká ramínka a asymetrickou délku, čímž vynikne štíhlá postava a krásné nohy Amálie. Rozhodli jsme se také nabídnout možnost partnerství na výrobě šatů i jiným firmám, jako neotřelý způsob, jak své sustainability cíle prezentovat na mezinárodní akci. Jde totiž o praktickou demonstraci upcyclingu. Pokud to nějaké značky osloví, budeme ze spolupráce nadšeni.“


Je libo REKOŠATY? Foto: Radmil Schneider


Jsou šaty z nějakého materiálu zatím jen ve vaší hlavě, a kam byste chtěla vaši tvorbu dále posunout?

„Palčivé téma je nadprodukce reklamních tiskovin, přičemž některé mají laminátový povrch, takže prakticky nejdou recyklovat. Nelze jednoduše oddělit papír od plastu. Tohle je materiál, který se nám zatím pro účely outfitů nepodařil zpracovat. Respektive: viděla jsem už v zahraničí pár krásných modelů z novin, ale byly to jen vrstvy lepidla a otázka pár fotografií. V těch šatech se nedalo sednout, natož si je obléci opakovaně. To je pro nás obrovská výzva, pokud přijde na takový outfit zakázka, rádi se o to pokusíme. Tvorbu bychom chtěli přiblížit každodennímu nošení. Na gala róbu a extravagantní šaty z odpadu má v Česku odvahu zatím jen málokdo. Proto se snažíme, aby se různé doplňky v podobě batohů, kabelek, šperků a komponentů z odpadu staly běžnou součástí našich šatníků, kterými budeme hrdě deklarovat své postoje k udržitelnosti a šetřit primární zdroje.“ (koc)

278 zobrazení0 komentář