Firma Feber Fashion se jmenuje po babičce

Módní návrhářka Barbora, tvořící pod značkou Feber Fashion, působí při setkání velmi plaše a křehce. Jejím rodným městem je Frýdek-Místek a do Ostravy, kde „zakotvila“, se přestěhovala ve 24letech. Původně sice chtěla být „pančitelkou“ a vystudovala pedagogiku, nicméně pak místo školství pracovala dvacet let ve farmaceutickém průmyslu. A potom… vlastně vznikla značka Feber Fashion.Jak se to vlastně stalo, že žena z vedení nemocničního segmentu přeladí na módu, což je tedy dost velký skok… souvisí to spolu nějak?


„O souvislosti vůbec nejde. Jde o to, co si sama dovolíte, a já jsem si dovolila krok do neznáma. Opustila jsem jistoty a začala jsem se věnovat tomu, co mi dělá obrovskou radost. Práce ve farmacii mne naučila řádu. Díky módě otevírám svou kreativitu. Myslím si, že všichni máme mnoho talentů a záleží jen na nás, který z nich v sobě objevíme. Módu jsem vždy milovala. Jsem velkým obdivovatelem umění a krásy. Krása je pro mne nejen potěšením oka, ale taky energií, a tu má úplně všechno kolem nás, i šaty."


Jak vznikl název Vaší značky?


„Feber bylo příjmení mojí babičky za svobodna. Vždycky se mi hodně líbilo, ale ani ve snu by mne nenapadlo, že se tak někdy bude jmenovat moje značka. Jednou, při přemýšlení nad názvem značky, mi hlavou proletěla myšlenka na babičku a už jsem se názvu Feber nepustila. Babička navíc skvěle šila a naučila to i moji mámu. Ta mi v průběhu let vykládala různé příběhy ze svého dětství... Třeba ten, jak schovávala nepodařené kusy oblečení po domě, protože se jí nechtělo párat. Babička je pokaždé našla a máma nakonec stejně přešívat musela. Plýtvání babička netolerovala, byla neuvěřitelně pokorná.Kdybyste měla charakterizovat své pojetí módy několika slovy, která by to byla?


„Mám ráda oblečení, nad kterým nemusíte přemýšlet, vezmete ho na sebe kdykoliv a zároveň se v něm cítíte skvěle a pohodlně. Takže moje pojetí je jednoduché, čisté, a oblečení se dá výborně kombinovat.


Své modely šijete z GOTS certifikované bio bavlny, což mimo jiné znamená, že bavlník se sází do půdy, která nebyla minimálně tři roky chemicky ošetřována a že textilky, ve kterých se bio tkaniny s certifikací GOTS tkají, musí mít vlastní čističku vody. Jak se to projevuje na samotném materiálu?


„Je to stejné, jako když byste si do půdy, ve které nejsou díky chemikáliím žádné živiny, nasadila mrkev. Kvalita mrkve bude mizerná a jíst ji nebudete chtít. Zdravá půda je jednou z mnoha podmínek pro pěstování, zpracovávání bio bavlny a výrobu textilních látek z bio bavlny. Pokud bavlna není vyráběna bez chemikálií, není čistá. Oblečení nosíme pořád a přitom zapomínáme, že kůže je největším orgánem lidského těla s velkou schopností vstřebávat. Nejlepší důkaz o vlivu pěstování a zpracování bio bavlny jsou reakce žen, které během prodejních akcí přicházejí k našemu stánku se slovy, že kvalita jde vidět už z dálky. Když si na materiály sáhnou, jsou překvapené, jak moc jsou příjemné. Bio textil je ale taky velkou úlevou pro přírodu. Chemikáliemi neničíme a nezabíjíme, a právě proto je možné vyrobit tak krásné materiály. Tohle spojení je pro mne hodně důležité.Věříte tomu, že lidé budou postupně opouštět trend rychlé spotřební módy a dají v oblékání přednost minimalismu a kvalitě?


„Doufám, že ano. Bylo by super, kdybychom si uvědomili, že našimi současnými hodnotami a způsobem života ubližujeme. Kdysi jsem oblečení v řetězcích nakupovala taky, dneska už to nedělám. Nelíbí se mi jejich materiály, prostředí výroby a ani celého businessu, které za nimi stojí. Když něco potřebuji, hledám nejdříve u českých značek, které si materiály hlídají anebo upcyklují. Své chování jsem změnila a může ho změnit každý. (koc)Foto: archiv Feber Fashion

https://www.facebook.com/feberfashioncz/

https://www.instagram.com/feberfashioncz/139 zobrazení