Destičky ve rtech, malování hlinkou, černé nebo zbroušené zuby. I tak vypadá móda…

Cestovatel, průvodce, spoluautor knihy Hmyz na talíři a zakladatel webu Planeta lidí DAVID ŠVEJNOHA procestoval tři kontinenty, kde poznával tradice a zvyky původních přírodních etnik. Součástí jejich života a kultury je také móda, která pro nás může být často i šokující: destičky ve rtech, zářezy do kůže, žirafí krky žen, tetování, zátky v nose…Které kmeny jste při svém putování navštívil a jaké setkání bylo nejzajímavější?


Při svých cestách jsme navštívili desítky různých přírodních národů převážně v Africe, Asii a Jižní Americe. Těžko se dají vypíchnout pouze některé, protože právě jejich rozmanitost je nejzajímavější. Velice rád vzpomínám na naší dávnou cestu do Etiopie, kde v oblasti řeky Omo žije několik zajímavých etnik. Odtud právě pochází mursijské ženy s velkými hliněnými talířky ve spodním rtu. Několik dní jsme trávili ve vesnici nádherných Hamarů. Díky své práci jsem se mohl několikrát vrátit do vesnic kmene Himba v severní Namibii. Krásné ženy s dlouhými dredy, obalenými hnědou hlinkou, která zdobí i jejich nahá těla. Jak moc člověka potěší, když si ho pamatují a vítají ho jménem. V Jižní Americe nejvíce zaujal kmen Huaroani z ekvádorského pralesa, za kterými jsme absolvovali pětidenní cestu motorovou kanoí. Nezapomenutelnou byla i návštěva kmene Sanema ve Venezuele, kteří se jen zřídka setkali s cizinci. V Asii je kmenů bezpočet. Několikrát jsme se vrátili do Barmy, oblasti Čjinského státu, kde stále přetrvává šamanismus a ženy mají rozsáhlé tetování v obličeji. Z Barmy taktéž pochází kmen Padaungů, jejichž ženy mají dlouhé krky pod tlakem těžkých obručí. Žádné turisty jsme nepotkali v horské oblasti Bangladéše na východě země, kde žijí komunity téměř bez vnějších vlivů. Nezapomenutelnými jsou staří Nágové ze SV Indie, kteří ještě pamatují na kruté války a lov lebek. Poslední velká cesta vedla ke stromovým lidem na Západní Papuu. Je toho hodně…


Co móda jednotlivých kmenů a etnik? Jaké jsou v této oblasti zvyklosti a co znamenají?


Je to podobné jako v moderním světě. Pokud bereme módu, jako styl oblékání, tak se v první řadě řídí praktičností v závislosti na podmínkách ve kterých lidé žijí. Indiánky u jezera Titicaca chodí oblečeny v teplých vlněných oblecích, oproti tomu ženy Korovajů v papuánské džungli nosí pouze sukénku z vláken ságové palmy. V druhé řadě se také jedná o příslušnost k danému kmeni v závislosti na kulturních tradicích a třeba také sociální postavení. Šaman nosí jiné kusy oděvu a používá jiné barvy, než ještě neiniciovaný chlapec atd. To samé platí i pro nošení náramků, náhrdelníků, náušnic. Všechny tyto doplňky tvoří individualitu a výjimečnost.

Pokud se za módní prvky považují i fyzické mutilace jako zářezy do kůže, prořezávání rtů, vytahování krků, tetování, vypalování, tak to má opět široké spektrum opodstatnění. Pomocí jizev třeba poznáte z jakého kmene žena je, kolikátá je to manželka náčelníka, kolik má dětí a v případě mužského těla jizvy mohou poukazovat na počet zabitých divokých zvířat, případně nepřátel. Některé úpravy, jako například talířky ve rtech, byly prováděny v minulosti kvůli únosům mladých dívek a postupně se z toho stal trend a kmenová identita. Nyní dívka, která má talířek největší je nejkrásnější a nejlépe se vdá…

Jak se postupuje při přidávání kruhů na krk, jakou má díky nim žena hodnotu? Traduje se, že kdyby se kruhy sundaly najednou, žena se udusí. Je to pravda?


Čím delší krk, tím je žena krásnější a ve společnosti váženější. Tato procedura začíná v mladém věku dívky. Na krk se nasadí těžká, kovová spirála, která začne ženě deformovat klíční kosti a hrudní koš, který pod tlakem těžkého kovu sesedá níže, deformují se žebra i ramena. Nedochází tedy k vytahování krku, jak to na první pohled vypadá. Nicméně dívka tím nesmírně trpí celý život. Nemůže se pořádně vyspat bez speciální stoličky a pít musí brčkem, protože se nezakloní. Není ovšem pravda, že by se žena po sejmutí obručí udusila, či si zlomila vaz, jak se traduje. Ptali jsme se dámy, která se rozhodla v pozdějším věku náhrdelník sundat. Krk měla úzký, svalstvo ochablé. Vyprávěla, že od té doby se nemůžu rychle ohnout, trpí bolestmi hlavy, špatně se jí spí a bolí ji záda. Nyní jsou tyto praktiky zakázány, mladé dívky už to podstupovat nemusí.Jak probíhá manipulace s destičkou ve rtu?


Retní destičky, neboli labrety, jsou asi nejvýraznější mutilací afrických žen. Úpravy provádí kmeny Mursi a Surma v jižní Etiopii. Nejdříve se mladé dívce vyrazí spodní čtyři zuby kamenem a poté se ret prořízne, nebo prorazí dřevěným, širokým kolíkem. Po zhojení se do otvoru vkládají větší a větší destičky, některé s otvorem uprostřed. V běžném životě ho ženy nenosí, ale při unikátních příležitostech si ho hrdě nasadí. A také díky turistům. S destičkou se velice špatně mluví a ještě hůře jí. Prostě si ho vyndají a spodní ret jim volně visí. Když ovdoví, musí si ret odříznout. Už nesmí být krásná pro jiné muže.
Co znamenají černé zuby?


To jsme se přesunuli na asijský kontinent na východ Barmy do oblasti nechvalně známého Zlatého trojúhelníku. Ženy kmene Enn mají leskle černé zuby i dásně. Vzpomínám si na připomínku mého otce: “Holky jsou to hodně fotogenický, ale na delší líbání bych to neviděl …” Barvivo na zubech se nazývá waišuan a jeho receptura je tajná. Kromě zvláštních příměsí jsou hlavní složkou saze. Důvod nám vysvětlila místní maminka. Barva zubů poukazuje na kontrast. “Máme černé zuby a bílou duši”… Uvnitř jsou krásní….A zátky v nose v kombinaci s tetováním ?


SV Indie, stát Arunachalpradesh. K původu těchto ženských obličejových úprav se váže vícero teorií. Nejpravděpodobnější variantou jsou únosy dívek okolními kmeny do nucených sňatků. Tetování a nosní zátky dodaly ženám ošklivý vzhled a útočník ztratil chuť dívku dobývat. K tetování i úpravě nosu docházelo při první menstruaci, kdy je dívka považována za dospělou. Ornament Tippei tvoří dlouhá čára uprostřed čela, vedoucí na špičku nosu a pět spojených čar na bradě. Jako barvivo slouží vepřový tuk a saze. Nosní zátky jsou vyrobeny z kroužků ratanu, vyplněných hlínou a tukem a následně vypálených. Vždy platilo, že čím větší destičky žena měla, byla krásnější.

Něco jiného říká legenda. Pochází z dob válek, kdy mladí muži odcházeli do bojů s okolními kmeny. Jak už to tak v bitvách bývá, spousty mužů už se nevrátilo a ženy zůstaly na své rodiny samy. Neměly však velkého klidu, protože duchové zemřelých manželů se vrátili do obydlí, dělali příliš mnoho hluku a pronásledovali vystrašené děti. Proto se ženy začaly tetovat v obličeji, aby je duchové nepoznali…Je možné vystopovat v současné módě inspiraci etnickou kulturou?


Nejsem návrhář a zároveň nesleduji módní trendy, ale jsem si jist, že ano. I v současných módních domech určitě najdete etnické motivy, odkazy minulosti zpracované do moderních střihů. Zároveň veškeré tetování, piercing, scarifikace, dredy, copánky, to vše má svou historii a původ u přírodních národů… Afrika, Polynésie….

Čeho já si ale více všímám je vlivu moderní módy a trendů na původní kultury. Mladí už nechtějí žít jako jejich rodiče a předci. Snaží se být moderní, odcházejí do měst, za vzděláním, za prací, za lepší budoucností. To si aspoň myslí, takovou mají představu… Nejvíce je fascinují fotbalové dresy, zvučné sportovní značky. Chtějí se oblékat jako ti úspěšní, jako ti bohatí…


Kam míříte v nejbližší době (pokud to situace dovolí) a co byste chtěl ještě poznat?


Nerad mluvím o dalších plánech a ještě v této nestabilní době. Je spousty úžasných kmenů v Africe, máme cíle v Asii, láká nás Amazonie. Snad se podaří další cesta na Papuu. Uvidíme…

(koc)

www.planetalidi.cz

Foto: David Švejnoha

106 zobrazení0 komentář