Chanel na tenkém ledě?


Přestože se mnohým z nás může zdát, že se během karantény a „covidu“ ve světe módy nic neudálo, opak je pravdou. Stalo se toho více, než si člověk uvědomí. A jednou z mnoha událostí, která byť na pohled nijak zvlášť zřejmě zahýbala módním průmyslem, je Chanel. Tedy zvyšování cen v Chanelu.


Možná se nyní někteří z vás ptají, co je tím vlastně myšleno, vždyť kvůli inflaci se ceny zvyšují neustále a nikdo kolem toho nedělá žádné haló. Jenže tohle je něco jiného. Módní dům Chanel zdražil všechny své kabelky v řádu až desítek procent. Růst cen je individuální pro každý model, zvýšení cen se pohybuje v rozmezí od 2,5% až po 25%. To možná pořád nemusí znít jako nic hrozivého, ovšem pokud je kabelka, jejíž cena byla 2680, zdražena o 25%, výsledek není nijak zvlášť pěkný (je to 3350, což činí zhruba 90 000Kč)…


No dobrá, tak když zvýšili ceny, tak přece určitě zvýšili i kvalitu kabelek, nebo ne?

Ne.

Kvalita kabelek Chanel se v průběhu posledních let rapidně snižuje, přesto ceny rostou šílenou rychlostí. Kupříkladu Chanel Classic Flap ve velikosti Jumbo stála ještě v roce 2009 2695, v roce 2017 už to bylo 5900 a nyní je to už 6600 (zhruba 176 000Kč). A to vše za kabelku, jejíž kvalita se za úměrnou ceně rozhodně považovat nedá.


Co si od toho tedy Chanel slibuje? Vždyť dříve nebo později musí všem zákazníkům dojít trpělivost!
1 Chanel Classic Flap Bag Jumbo (6600€) https://www.chanel.com/images//t_fashion//q_auto,f_jpg,fl_lossy,dpr_2/w_620/large-classic-handbag-black-grained-calfskin-gold-tone-metal-grained-calfskin-gold-tone-metal-packshot-default-a58600y01864c3906-8812351422494.jpg


Opak je pravdou. Kabelky Chanel jsou stále více žádané, a přestože jsou jejich ceny závratné, rok od roku se jich prodává více a více. Už dávno se nejedná o exkluzivní produkt, který by si mohla dovolit jen vybraná skupina lidí. Dnes je to „masově“ vyráběna kabelka jako každá jiná. A právě to se Chanel snaží růstem cen změnit. Cílem je vytvořit dokonale exkluzivní značku, jakou je zatím jedna jediná…Hermès.

Nejslavnější kabelky Hermès, modely Birkin a Kelly, se cenově pohybují v řádech desetitisíců eur. A to není vše. Nestačí totiž peníze na kabelku mít. Na Birkin a Kelly jsou dlouhé pořadníky, každý rok je vyrobeno pouze velmi omezené množství a Hermès si pak doslova vybírá, který ze zákazníků bude mít tu čest koupit si jejich kabelku, a který je dost dobrý na to danou kabelku mít a nosit.
2 Hermés Birkin (second-hand 19 653€)

https://cdn-images.farfetch-contents.com/14/88/58/34/14885834_25932381_600.jpg


A přesně toho se snaží dosáhnout i Chanel. Absolutní exkluzivity. Jenže podaří se to? Přesto, že ceny rostou, má dnes kabelku Chanel snad každá „influencerka“. A žena, která je skutečně vysokého statutu, pak raději zamíří do Hermès, než aby měla předraženou kabelku, kterou má každá druhá…

Co z toho tedy vyplývá? To, že se Chanel snaží stůj co stůj stát druhým domem Hermès. A to, že je už dost možná na velmi tenkém ledě, protože spousta lidí, kteří jsou skutečně ti, jež by Chanel opravdu reprezentovali a milovali, pomalu ztrácí chuť utratit tisíce euro za jejich kabelky, které místo toho je kupují jen celebritky, influencerky a lidé bez špetky elegance a vkusu, kteří se akorát snaží být „cool“ a „in“.
3 Vintage Chanel Classic Flap Bag

https://i.pinimg.com/originals/11/79/ed/1179ed81979619305142bf238dad82cf.jpg


(Pokud je však stále vašim stejně jako mým snem si jednu klasickou Chanelku pořídit, není potřeba zoufat. Nemusíme totiž utrácet za novou kabelku z butiku, místo toho můžeme investovat do vintage kousku z druhé ruky, jehož cena je mnohem příjemnější, hodnota pouze roste a kvalita tu dnešní mnohonásobně převyšuje. Ale o nákupu vintage kabelek až příště;))


Stella Tomečková

(Instagram: stellatomecek)


72 zobrazení0 komentář