Irena Šašková

Projektová manažerka a produkční má módu a styl jako koníčka již řadu let. Kamarádkám pomáhá třídit šatník, nakupovat nové kousky, vybírat a zkoušet v obchodech nové kombinace.  Svůj vztah k módě prohlubuje i odborně v rámci cíleně zaměřených seminářů a workshopů.

Jiné úhly módy

Tak jasně! Zaplatíte si stylistu, ten na vás naháže moderní hadry, ostříhá, nabarví a učeše vás a na ksicht vám namaluje nový obličej. Vy pak přijdete domů, opláchnete šminky, umyjete hlavu a už to neumíte ani tak učesat, ani nakreslit. A ty hadry se vám k ničemu nehodí… Takže co vlastně?

STYL, STYLISTA, STYLOVĚ...

Už pan Werich říkal, že „šaty dělají člověka“. A ať už si to přiznáme nahlas nebo ne, většina z nás se někdy zamýšlí nad tím, co na sebe, jak vhodně oblečení zkombinovat, jaké doplňky zvolit apod. Nebo koukáme na obrázky celebrit z nějakého večírku, plesu a v duchu „hodnotíme“, jestli se nám jejich outfit líbí nebo ne. A pokud se nám nelíbí outfit, který vybral stylista, ptáme se: k čemu si vzít stylistu, když pak budeme vypadat špatně? Nejsou to vyhozené peníze? A můžeme dospět k závěru, že stylista pro nás není, že žádný styl nepotřebujeme. Ale je to opravdu tak? Co vlastně o práci stylisty a stylu vlastně víme?

STYL pochází z latinského stylus: rydlo, sloh, a znamená původně charakteristický rukopis, později specifický charakter výtvarných děl a uměleckých předmětů, hudby nebo jiných lidských činností. Styl může charakterizovat umění určité doby, určitého prostředí, určitého umělce nebo vůbec určitého člověka. Můžeme tedy odvodit, že módní styl je charakteristický přístup k oblékání, barvám, materiálům, vzorům, celkovému vzhledu oděvu (jeho vyjádření), způsob úpravy vlasů a způsob úpravy našeho zevnějšku celkově. Styl ovlivňuje spousta věcí – doba, kultura a náboženství země, ve které žijeme, atmosféra ve společnosti, módní trendy, celebrity (zpěvačky, zpěváci, modelky, sportovci, herečky, dnes stále více blogeři a youtubeři), pracovní prostředí, ale také naše nálada, současná životní situace a životní styl nebo třeba etiketa dané příležitosti. Je to vlastně taková koláž.

STYLISTA je člověk, který vytváří styl/styling na míru, podle zadání – osobní, komerční, korporátní, kostýmní, editorial, styling pro módní show, apod.

 

Zdá se vám to nesmyslné, složité, nepodstatné nebo možná povrchní? Může být, záleží na úhlu pohledu. Protože přes zdánlivou povrchnost je to, co nosíme (ať už se o módu zajímáme nebo ne) jedním z charakteristických rysů vystihující obraz člověka, způsob naší neverbální komunikace, našeho vyjádření a komunikace s okolním světem.

 

Ať si to uvědomujeme nebo ne, každý máme svůj vlastní styl, svojí osobní koláž. Je to tak trochu hra, ale proč ne? Člověk by si měl hrát celý život, neboť ŠATY DĚLAJ ČLOVĚKA :-)

Foto: Jiří Zerzoň