Drsné retro
nejen pro pamětníky

Nosíte jumpsuit, kombinézu nebo overal?

Boblogerína

Podle tety Wiky je overal druhem oblečení, které se používá pro spaní. Podle Vogue Fashionpedia vznikl jumpsuit v roce 1919 jako funkční oděv pro parašutisty a byl určen pro skoky padákem.

Overal prý je poněkud volnější a oblékali jej muži, obsluhující tavicí pece a ženy ho pak vzaly za svůj při práci v továrnách během druhé světové války. Teda… aby se v tom názvosloví prase vyznalo!!! :-)

Overaly jsou pořád in. O tom žádná! Nosila jsem je už před více než třiceti lety. To se jim ovšem říkalo ještě kombinéza. Třeba v časopise Móda z roku 1985 se píše, že: „Kombinézy majú  v šatníku moderných žien stále miesto. Postavu zbytočně nečienia, takže zakrývajú aj jej menšie nedostatky. Hoci boli původně účelovým oblečením, v súčasnosti ich najdete aj medzi společenskými odevmi, či odevmi na každý deň.“  Tak určitě!!!

Overaly jsou pořád in. Jasně, záleží na střihu, abyste nevypadali jako přerostlé mimino v dupačkách nebo jako otylý parašutista. Nicméně, když se zadaří, je kombinéza, overal i jumpsuit (pokud tedy nechodíte příliš často na WC) poměrně dost efektní outfit… :-)