DRSNÉ RETRO NEJEN PRO PAMĚTNÍKY

Drsné retro
Boblogerína

Co se nosí? No tak… všechno! Dneska můžete na těch internetech sjíždět módní inspirace z celého světa do naprostého bezvědomí. A má-li někdo nutkání vypadat jako Barbie, prostitutka, papoušek nebo dřevorubec, je to jeho věc. Ale kdysi dávno, v jedné malé zemi…

​Pamatujete časopis Žena a móda? Jeden z mála módních časopisů (k dalším patřila např. Praktická žena, Móda nebo slovenská Dorka), ze kterých jsme kdysi mohli čerpat fashion (překlad: módní) inspiraci. A jména manekýnek (překlad: modelek)? Milada Karasová, Blanka Zelinková, Melánie Vančurová, Marie Kadeřábková nebo Marie Becková? A co stálá rubrika s názvem: NE, NEJSEM ŠTÍHLÁ!? Nic?

Žena a móda začala vycházet v roce 1949, od roku 1968 prostřednictvím vydavatelství Mona a poslední číslo spatřilo rotačku v červenci 1995. Některé modely by dnes pravděpodobně vyvolaly minimálně zdvižené obočí a lehký úsměv. Pokud by to ovšem módní svět nevyhodnotil tak, že je to tak šíleně out (překlad: mimo), že už je to vlastně děsně in (překlad: moderní).  

Třeba tenhle hustý týpek, v „pánském letním sportovním oblečení v šedé barvě“ od výrobce: n. p. Kras Brno. Líbí?

Ale třeba velkorysý sportovní komplet, který bychom možná dne nazvali oversize 

(překlad: jakože velký a vlastně pro všechny velikosti) nebo košilové šaty

z roku 1984? Tak ty bychom mohli dneska vynést (překlad: chodit v nich venku) úplně klidně…

Troška vzdělání neuškodí. Víte co je…

GABARDEN

  • Všeobecné označení pro jemné a husté tkaniny, vyznačující se zřetelným šikmým žebrováním. Název je odvozen od francouzského modelového salonu „Gabartin,“ který první vyráběl obdobný druh látek. Název lze odvodit také od anglické varianty „gabardine“ označení pro dlouhý vlněný plášť, který kdysi nosili kněží a Židé.

  • Bavlnářský gabardén je těžší, velmi hustá a poněkud tužší tkanina z jemných přízí v keprové vazbě (vícestupňové a strmé). Upravuje se mercerizováním a hydrofobní úpravou. Používá se na dámské šaty a pláště, nejčastěji do deště.

  • Hedvábnický gabardén je hustá těžší tkanina, tkaná z vícestupňových keprů, používá se na dámské šaty a společenské oděvy.

 

  • Vlnařský gabardén je jemná, velmi hustá tkanina se strmým žebrováním, středně těžká, ale i těžká, vyráběná z česané příze ve vícestupňových keprových vazbách nebo reformní vazbě. Používá se na kalhoty, pánské obleky, dámské šaty, kostýmy a pláště.

 

 

Zdroj: Žena a móda, ročník 36, 1984